JAK WYGLĄDA PRODUKCJA OLEJKÓW?

  Już wiemy że olejki eteryczne pochodzą z roślin nie mniej jednak  jak to się właściwie dzieje? 

Firma doTerra używa destylacji parowej i procesow tłoczenia w celu osiągnięcia olejków najwyższej jakości. Obydwie metody są organiczne i pozwalają składnikom  aromatycznym zachować ich silny zapach. 

Czystość olejków aromatycznych jest zmienna w zależności od lokalizacji geograficznej, metody destylacji, pogody i innych czynników. Dodatkowo, czynniki jak:  z jaką uwagą wybieramy rośliny, jak bardzo troszczyliśmy się o rośliny w trakcie ich wzrostu, jak dbaliśmy o rośliny w okresie żniw, proces destylacji i szczegółów procesu wplywaja na jakość,  czystość  olejku. 

Proces destylacji,  to rodzaj sztuki nie procesu produkcji. Destylatorzy muszą być bardzo precyzyjni  i  zwracać szczególną uwagę co do okresu żniw, temperatury, czasu destylacji , ciśnienia itp. Destylacja parowa wykorzystuje podgrzaną parę a także  ciśnienie aby niejako wyciągać olejek eteryczny z roślin. Metoda ta umożliwia wyprodukowanie czystego olejku  dlatego też jest jedną z najczęściej wykorzystywanych. Ciśnienie wytwarzane w trakcie destylacji parowej chroni złożone związki chemiczne olejków eterycznych ponieważ olejki są destylowane w temperaturze poniżej punktu wrzenia. W odróżnieniu od procesu destylacji parowej, wykorzystywany jest też proces zwany tłoczeniem olejów na zimno przy użyciu specjalnej prasy, w tym przypadku nie korzystamy z wysokiej temperatury. Proces ten wykorzystuje się do pozyskania olejków eterycznych ze skórki niektórych cytrusów jak grejpfruty, cytryny, limonki, pomarańcze czy bergamotki.Comments (0)

No comments yet.

Leave a comment