ZAPACHY A SAMOPOCZUCIE  


Od kad pamietam, zawsze bylam i jestem wrazliwa na zapachy. Pamietam, uciekalam od Babci kolezanek, gdyz zawsze byly bardzo mocne wyperfumowane. ;-)) 

Na serio, moja przygoda z olejkami zaczela sie od mdlosci ciazowych, gdzie zupelnie nic, ale to nic nie ucieklo mojemu nosu. Oczywiscie i moim emocjom. 

Jednym z najbardziej przebadanych efektów zapachów jest ich wpływ na nasze emocje i nastrój np. istnieją przekonujące dowody demonstrujące, że zwykle wdychanie zapachów pochodzących z olejków eterycznych wpływa uspokajająco na nerwy i uczucie niepokoju. Receptory zapachu znajdujące się w górnej części jamy nosowej łącza się bezpośrednio z układem limbicznym mózgu, miejscem odpowiedzialnym za emocje. Bliski związek pomiędzy zapachami a emocjami stają się oczywiste w naszym codziennym życiu albowiem niektóre zapachy wywołują wspomnienia lub specyficzne odczucia. Niektóre zapachy wywierają bezpośredni wpływ na nasz nastrój (np. działają uspokajająco czy ożywczo) podczas gdy inne ożywiają wspomnienia czy szczególne doświadczenia, często odnoszące się do silnych emocji.

Istnieje wiele dróg wykorzystania olejków z uwagi na ich właściwości zapachowe. Jedna z metod jest rozpryskanie olejku w powietrzu, nie tylko olejek dostaje się do naszego ciała ale badania wskazują także na korzyści z oczyszczenia powietrza w trakcie rozpryskiwania olejków. Rozpryskiwanie olejków w powietrzu lub rozpraszane w wodzie przynosi dużo lepsze efekty niż ich podgrzewanie, albowiem podgrzewanie może zaburzać ich delikatny skład chemiczny. Jeżeli nie posiada się urządzenia umożliwiającego rozpraszanie olejków wystarczy rozetrzeć olejek w dłoniach i głęboko wdychać. Jest to najprostsza i najbardziej dostępna metoda wykorzystania olejków w każdym czasie i w każdej sytuacji. Uwazam ze najlepszy efekt zdrowotny zarówno dla ciała jak i mózgu uzyskuje się poprzez codzienne powtarzające się wydychanie olejków eterycznych.

Sprawdzone przeze mnie rozpylacze polecam z Firmy doTTERA. 


Comments (0)

No comments yet.

Leave a comment